В’язниця №1. Трамп хоче відродити Алькатрас

Новини світу - В’язниця №1. Трамп хоче відродити Алькатрас В’язниця №1. Трамп хоче відродити Алькатрас

Дональд Трамп розпорядився знову відкрити та розширити відому в’язницю Алькатрас, щоб тримати в ній “найжорстокіших і агресивних злочинців Америки”. На острові Алькатрас в середині XIX століття був побудований перший на західному узбережжі США маяк, який вказував шлях кораблям у Тихому океані. У ті ж часи на ньому збудували форт зі сотнями гармат, що захищав Каліфорнію від атак з моря. Але прославився Алькатрас у ті роки, коли на цій скелі, що височіє над бухтою Сан-Франциско в Північній Каліфорнії, розташовувалася федеральна в’язниця суворого режиму для найзухваліших гангстерів США. У період з 1934 по 1963 рік у цю в’язницю переводили злочинців, яких вважали надто небезпечними для інших в’язниць на материку. В’язницю закрили 63 роки тому, але легенди про неї продовжують жити завдяки голлівудським фільмам.
Неможливо втекти
Американська влада вважала, що втекти з Алькатрасу неможливо через сильні течії та холодну воду в бухті Сан-Франциско. До 1912 року тут стояла найбільша залізобетонна будівля у світі.
А починаючи з 1933 року за Алькатрасом закріпилася репутація місця ув’язнення особливого роду: він став в’язницею в’язниць, як назвало її Федеральне бюро виправних установ США. На практиці це означало, що сюди відправляли ув’язнених, які були надто непокірні, щоб тримати їх в інших в’язницях США.
У ній також була випробувана так звана система утримання 1×3, згідно з якою на кожних трьох ув’язнених припадав один охоронець. Пізніше ця система була поширена на інші федеральні в’язниці.
Першим начальником в’язниці був Джеймс Джонстон, який вважав, що головне у в’язниці — жорстка дисципліна, а не реабілітація та соціальна реінтеграція ув’язнених. Відповідно до його правил, кожному ув’язненому відводилася окрема камера, але, звичайно, не заради його зручності: Джонстон вважав, що одиночне ув’язнення — це хороший спосіб запобігти змовам і втечам.
Найстрашнішим із діючих правил, за досвідом мешканців в’язниці, було правило виключної тиші: ув’язненим дозволялося розмовляти лише під час відпочинку у вихідні. Тих, хто порушував правила, відправляли в яму — підземну камеру, де ув’язненого могли тримати тижнями.
Відомі ув’язнені
В середньому тут утримувалося від 260 до 275 ув’язнених, менше 1% від загальної кількості ув’язнених федеральних в’язниць. Але хоча число ув’язнених було невелике, імена тих, хто перебував за ґратами, були гучними: багато з них були представниками організованої злочинності часів Великої депресії.
Найвідомішим, без сумніву, був Аль Капоне, гангстер і контрабандист, який очолював сумнозвісний мафіозний синдикат у Чикаго.
Капоне був відправлений в Алькатрас, бо, на думку влади, сидячи у в’язниці в Атланті, він продовжував керувати злочинною діяльністю. У в’язниці Алькатрас він провів трохи більше чотирьох років, поки у нього не виявили сифіліс і не перевели в інший заклад.
Іншою фігурою, чия слава вийшла за межі тюремних коридорів, був Роберт Страуд, засуджений за вбивство.
Його прозвали орнітологом з Алькатрасу за любов до птахів. У попередньому місці ув’язнення, у Канзасі, він тримав кілька птахів, але в Алькатрасі це було заборонено, і йому довелося вивчати орнітологію за книгами.
Архітектори задумали Алькатрас як в’язницю, з якої неможливо втекти — з електричними парканами, колючим дротом, вишками з озброєними охоронцями та крижаною океанською водою навколо.
Але це не завадило десяткам ув’язнених зробити спроби втечі. За офіційними даними, за майже три десятиліття було здійснено 14 спроб, у яких брали участь 36 осіб. За даними Федерального бюро в’язниць, 23 були спіймані, шестеро застрелені під час втечі, а ще двоє втонули.
Але п’ятеро так і не були знайдені: влада вважає їх зниклими безвісти, хоча деякі припускають, що їм, можливо, вдалося втекти.
Головною причиною закриття Алькатрасу у 1963 році стала вартість його утримання. За оцінками Міністерства юстиції США, на ремонт будівель, які руйнувала морська сіль, потрібно було 5 млн доларів, а на утримання кожного ув’язненого йшло майже 10 доларів на день, що значно перевищувало витрати інших виправних установ.
Сьогодні Алькатрас — це одна з головних визначних пам’яток Сан-Франциско: острів відвідують близько 1,3 млн туристів на рік. Тут проходить щорічний культовий тріатлон Втеча з Алькатрасу, у якому сотні спортсменів демонструють, що при належній підготовці та наявності спорядження з сумнозвісного острова все ж можна втекти і дістатися до материку цілим і неушкодженим.